مقالات آماده انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای مدیریت آموزشی، واحد بابل ، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران
2- استادیار گروه مدیریت آموزشی، واحد بابل ، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران ، shojaee@baboliau.ac.ir
3- استادیار گروه مدیریت آموزشی، واحد بابل ، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل ایران
چکیده:   (111 مشاهده)
هدف: هدف از این پژوهش ،شناسایی ابعاد و مولفه های تاثیرگذار بر قصد ترک خدمت پرستاران و اثراتش برعملکرد و بهره وری در بخشهای ویژه مراکز آموزشی درمانی دانشگاه های شمال کشور بود.
روش شناسی:روش تحقیق ترکیبی و طرح تحقیق نیز از نوع طرح متوالی اکتشافی (کیفی- کمی)بود . در بخش کیفی با استفاده از تکنیک دلفی و روش نمونه گیری هدفمند وبا استفاده از پرسشنامه نیمه ساختار یافته با تعداد 20 نفراز خبرگان(روسای دانشگاه، دانشکده ها، بیمارستانها و مدیران پرستاری وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی مازندران، بابل، گیلان و گلستان تا رسیدن به اشباع مصاحبه به عمل آمد و در بخش کمی روش نمونه گیری با توجه به جامعه آماری مورد نظر (پرستاران بخشهای ویژه بیمارستانهای وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی شمال کشور)، به صورت نمونه¬گیری طبقه ای نسبی چندمرحله¬ای با فرمول کوکران و به تعداد 338 نفر انتخاب شدند. ابزار اصلی این پژوهش، جهت جمع آوری اطلاعات لازم، پرسشنامه  محقق ساخته بود. داده­ها با روش تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی با نرم‌ افزارهای SPSS و AMOS تحلیل گردید.
یافته ها: نتایج حاکی از آن بوده که مدل مورد نظر دارای سه بعد و بیست مولفه بوده­ است که20مولفه شناسایی شده، تبیین کننده ابعاد شخصی، سازمانی و محیطی قصد ترک شغل پرستاران بخشهای ویژه بوده و بین هر یک از ابعاد و مولفه­های تبیین کننده آن، همبستگی معناداری وجود دارد.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های پوهش تنها یک سوم پرستاران (34 درصد) از شغل خود راضی هستند که در این میان وجود امنیت شغلی و رضایت از محیط کار بالاترین امتیاز رضایت و از سویی شرح وظایف حرفه پرستاری، وجه اجتماعی این حرفه در جامعه و روش ها و نحوه ارتباط با مدیران پرستاری به ترتیب بیشترین امتیاز مربوط به نارضایتی پرستاران را به خود اختصاص داده بودند.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/25 | پذیرش: 1399/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی جامعه شناسی آموزش و پرورش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Sociology of Education Journal

Designed & Developed by : Yektaweb