مقالات آماده انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری برنامه ریزی درسی، گروه علوم تربیتی، واحد اراک، دانشگاه آزاد اسلامی، اراک، ایران
2- گروه علوم تربیتی، واحد اراک، دانشگاه آزاد اسلامی، اراک، ایران ، fn1345@gmail.com
3- استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه پیام نور
چکیده:   (80 مشاهده)
هدف : این مطالعه با هدف تحلیل محتوای برنامه درسی کار و فناوری دوره متوسطه اول به اجرا درآمده است.  در این راستا میزان تأکید این  برنامه درسی نسبت به اهداف آموزشی تعیین شده مورد ارزیابی بوده است.
روش: روش تحقیق کیفی و کاربردی بوده که به پیروی از روش تحقیق تحلیل محتوا اجرا گردید. جامعه آماری را برنامه های درسی کار و فناوری دوره اول متوسطه در سال تحصیلی 99-1398 تشکیل داد که بدون نمونه گیری مورد بررسی قرار گرفت. ابزار جمع آوری داده ها سیاهه ی سه گانه ای بوده است که بر اساس اهداف تربیت اقتصادی – حرفه ای موجود در سند تحول بنیادین طراحی گردیده بود. داده های جمع آوری شده از طریق نرم افزار آنتروپی شانون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در این نرم افزار فراوانی هر یک از واحد داده ها شناسایی و شاخص های آمار توصیفی آن استخراج و ضرایب اهمیت هر یک از آن ها گزارش گردید. واحد داده در این تحقیق عبارت بود از مضامین، عکس و فعالیت های یادگیری. بنابراین تحلیل داده ها از طریق بهره برداری از شاخص های آمار توصیفی و تحلیل کمّی آنها صورت گرفت.
یافته ها:  یافته های تحقیق نشان داد میزان تأکید تربیت اقتصادی – حرفه ای برنامه های درسی کار و فناوری در هر یک از اهداف هشتگانه بدین شرح بوده است: درک مهارت حرفه ای 99/0 ، اخلاق حرفه ای 066/0، کارآفرینی 053/0 ، پرهیز از بیکاری052/0، رعایت بهره وری 040/0، التزام به اخلاق و ارزش ها 039/0، توسعه ثروت 038/0، قوانین کسب و کار 032/0، عدالت اقتصادی در این برنامه درسی مورد توجه نبوده است.
نتیجه گیری: نتایج تحقیق حاکی از آن بود که بیشترین تأکید در برنامه درسی کاروفناوری بر درک مهارت های حرفه ای دانش آموزان قرار داشته پس از آن اهداف اخلاق حرفه ای ، کارآفرینی و پرهیز از بیکاری مورد توجه بوده، سایر اهداف کمتر مورد تأکید بوده است. در عین حال فارغ التحصیلان این دوره برای حضور در عرصه های کسب و کار منجر به درآمد اقتصادی نیازمند تقویت قابلیت ها و توانمندی های متناسب با با بازار کار بوده اند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/28 | پذیرش: 1399/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی جامعه شناسی آموزش و پرورش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Sociology of Education Journal

Designed & Developed by : Yektaweb